8 Şubat 2019 Cuma

daha ne söylenir ki...

yine kötü bir sonuç ve anlamsız dolaşırken internette 2010 yılından bir yazımla karşılaştım tesadüf. şu linkten okunabilir. Ogünkü psikoloijimin bugünkünden hiç bir farkı yokmuş tekrar okuyunca.

http://shadowturk.blogspot.com/2010/09/celiski.html

bugünkü kayseri-fener maçı için teknik, taktik, saha dışı içi yoruma girmeyeceğim. öyle bir maç değil. Ancak herşey bir tarafa Ersun hocaya da kızmadım değil. Hani derler ya fener kaybettiğinde rakiplerin sporcuları, taraftarları:"Türkiye'nin 4 te 3'ü sevindi" diye, Türkiye'nin 4 te 3'nü sevindirdiği için kızdım hocaya. Yaptıkları ve yapmadıklarından dolayı. Umarım kendi hatasını anlar ve hadi bu seneyi geçtim önümüzdeki sene için tecrübe edinir bu yaştan sonra. Tabi umurunda ise fenerin başarısı. Onuda yöneticiler kontrol edecekler artık. Fener dışında, fenere kötü his besleyip, uygulamaya geçenleri hiç taşımayacağım buraya. Umarım kötü dilekleri doğrultusunda fenere yaptıkları, savundukları camiaların yararında sonuç doğurmaz.

Ben kafa dağıtma için sadece transfer oyunu oynayacağım biraz. Mevcut takım hakkındaki görüşlerim ve hangi bölgelere transfer yapılması konusunu irdeleyeceğim sadece. Hadi afiyetle...

Volkan Demirel:Kaptan artık kendin hallet bu işi dediğim kaçıncı oluyor.Sezon sonu çık bıraktığını söyle, güzel bi jübile yapsın yönetim sana. Git o zayıf olduğumuz medyada şu anki fener eskileri gibi değil, şu anki 6s, bejekeliler gibi savun fenerin hakkını. Al diplomanı git Anadolu takımlarının başına, şu anki 6s ve bejeke eskisi hocaların yaptığı gibi yap.
Harun Tekin:Yine her zaman dediğimi söylüyorum vasat adamlar için Anadolu takımlarını zengin etmeyelim diye. Bir türlü öğrenemedi fener camiası bu işi. Sezon bitmeden Bursa’ya mı olur lim istiyorsa kiralasınlar, satsınlar. Ben şahsen sahda görmek istemiyorum.
Berke Özer:Bilemiyorum yeteneği, kalitesi nedir. Bir Casillas, Donnaruma gibi 18 yaşında güvenilip kaleye konur mu ama eldekilerden bir Berke kalsa takım yeterli şimdilik. Yanına yardımcı yoksa yabancı bi abimi artık zamanla bakmak lazım ki bunu anlamak içinde sezonun geri kalanında Berke oynatılmalı bence. Kaç maç kaybettirir ki Roman, İsmail, Frey Ayes….varken.
Kameni:Şut
Erten Ersu:İyileşince veda.
Serdar Aziz:Daha 17 yaşında iken genç milli maçlarında izleyip keşke bizimkiler Bursa A takımda oynatmadan alsak demişliğim var kendisi için. Ama yıllar sonra 6s şutladıktan sonra mal bulduk gibi üstüne atladık ve artık da bu saatten sonra da hemen gönderilmez. Ama keşke sezon ortası yönetim üstüne atlamasaydı iyiydi. Heleki oraya Sadık alındıktan sonra. Bir şekilde sezon bitirilirdi. Ayrıca kronik sakatlıkları olduğu rivayetleri de var bu arada. Kaldı ki Sadık’da Serdar’da sağ ayaklı olmalarına rağmen sol stoper oynamayı tercih ediyorlar. Bu durumda sağ stoperi kim oynayacak…Plansızi, sadee rakibe göz dağı transferinden başka bir şey değil gibi duruyor.
Roman N.:Mümkünse hemen yollayalım. Yararında çok zararı var. Ben oynasam yerine daha yararlı olurum.
Skertel:Kalması gereken ilk adam ama belli ki gitmek istiyor ve zaten maçlarda ortada yok. Daha genç ve daha üst düzey bir hatta iki stopere şimdiden bakmalı yönetim.
Sadık Ç.:Büyük takım oyuncu kumaşı yok kanımca ama yine hep dediğim taraftar oyuncu ve yerliyi ucuza oynatma sistemi tamda Sadık’a uydu galiba. Özverili. Bu sezon oynasın da seneye bakalım artık. Çok iyi iki adam alıp arkasında Sadık, Serdar yedekleriyle mi devam etmeli???Bence sanki böylesi daha uygun.
HasanAli Kaldırım:İyi niyetinden hiç şüphem yok ama o paraya şu takımda oynamalı mı????hadi artık camiaya mal oldu diye daha az paraya yedek solbek olarak takımda kalsın. Yine hep dediğim gibi birileri şu takımda jübile yapmalı ki diğer camialar gibi aktif sporculuğundan sonra fenere yararı dokunacak birileri olsun. Sonuçt atabiki HasanALi’den daha iyi hüvcum yapam, orta kesen, kademe yapan bir solbek transferi peşinde koşulmalı.
İsmail Köybaşı:Maalesef İsmail sen bu takım için yanlışdın. Bir inat uğruna da olsa hiç gelmemeliydin. Aziz başkana dua et. Sırf espri yapacaksın diye de milyon para verip takımda kalmamalısın.
Abdulcebrail Akbulut:Hoca beğeniyormuş diye yazıyor gazeteler. Oynamadan ne bilelim.
Isla:Isla ve daha az maaşla Şener sağ taraf için en iyi seçim olur sanki. Bir anda da tüm mevkilere transfer yapmak ne kadar doğru olur.
Şener Ö.:Uygun maaş ile anlaşılmasında sorun olmaz.
Jailson:Verilen bonservisin adam değil ve tamda defansif ön libero değil ayrıca. Bir Mehmet Topal’ın yaptığını bile yapamıyorsa sıkıntı var kanımca. Hücuma yönelik orta saha için ne kadar yetenekli oda tartışılır. Arap takımları çok iyi para vermez ise takımda alternatif hücuma dönük orta saha olarak kalabilir sadece. Keş ke Ekici’de bu adamdaki fizik olsaydı bu arada.
Mehmet Topal:Yukarıda dediğim gibi Jailson bu Topal kadar oynayamamış ise bu sezon oynamalı ama seneye ki büyük hedefler için durum ne olur kafam karışık. Yine daha önce dediğim gibi 6s’de oynamasına rağmen fenerli Mehmet Topal ve düzgün adam olarak anılacağından dolayı takımda kalması doğru olur. Ki takıma tam da ağabeylik yapacak adamlardan birisidir.
OğuzKaan Güçtekin:Yok Mancester City istiyor, yok Real Madrid istiyor derken Gökay İravul olacak çocuk. 6s daha 3-5 maç oynattığı adamları on milyonlara sataken bizdekiler hep 2.-3. Lig topçusu oluyor. Ya çocuk yaşta geri alma, bir sonraki transferden pay gibi maddeler neyse artık araştırıp Avrupalı ne yapıyorsa o şartlarda göndermek daha iyi olacak sanki hem bu çocuklar için hem takım için. Çünkü hiçbir hoca skor garanti olmadan, kıytırık kupa maçları hariç oynatmıyor bu çocukları. Ki ne hakemler ne futbol ortamı ne kendi iç sorunlarımız buna da izin vermiyor. Hocalarda zaten hep hazır adam tercih ediyor, bu durumda oynayamıyorlar ki gelişsinler. Keşke ve ğer gerçekse yukarıdaki söylentiler zamanında gönderseydik Avrupaya.
E.Elmas:Yine daha önce dediğim gibi, yok Mancester City istiyor, yok Real Madrid istiyor, yok Lazio istiyor derken bu kaçıncı maç oldu yaptığı kritik hataların kalemize gol olarak döndüğü. Elbette hata yapacak ama öğrenme yeri bura değil ve bu şekilde değil. Ha bunu derken Oğuz Kaan için dediğimi yutmayayım. Kanımca Oğuz Kaan’ın yetenekleri bu çocuktan daha ileri. Ha Elmas’ın fizik kalitesi daha iyi ama oyun zekası denen şey sanki bu çocuk da yok. Bunu da en iyi anlayacak olan altyapı sistemi ve hocalarıdır. Bir günden ikinciye olmaz bu işler. Biliyorum altyapımızda iyi adamlar var ve biz oynatmayıp gönderdiğimizde 6s ve bejeke’nin gönderdiklerinden farklı olarak bize karşı harika da oynuyorlar.
Tolgay Arslan:bejeke’de oynarken hep küfrederdim sert, hırçın oynuyor diye. Ha ayakları iyi değil mi. Evet yetenekli, Alman disiplininde yetişmiş. Hazır bir takımda iyi bir dişli parçası olur. Ama kaos halindeki şu fenere takıma almak ve hatta hemen oynatmak bence gereksiz di ama aldılar ve oynatıyorlar. Ne yapalım izleyeceğiz bizde her taraftar gibi. Ha bu arada bir nüansı ilave edeyim hırçın oynarken de hiç ne uyarılıyordu, ne kart görüyordu bejekede. Ama fenere gelince görüldü ki hakem camiası bejeke de iken göstermediklerinin onda biri kadarını bile affetmiyorlar.
Tolga Ciğerci:Abi takılıyor kafasına göre anlaşılan.Ne diye takımda anlayan beri gelsin. Hertha Berlin’de iken bazen dek gelir ve aa fena oynamıyor derdim ama müzmin sakat olduğu biliniyorken zaman kaybında başka bir şey değil.
N.Dirar:30 küsür yaşında dünya para ile alınması hata, hadi alındı, bir sezon sonra anlamsız, gerekçesiz kadro dışı bırakılması ayrı hata. Affedildikten sonra, gerçekten de takımın en iyisi bence ayrıca. Başka garip bir durum tamda takımda en formada mevki sağ açık iken gidip en iyi mevkisi ora olan Moses’i almak daha da başka bir vaka. Hadi aldın bu sefer Moses’i başka mevkilere çekmek daha garip durumlar ortaya çıkarıyor. Ersun hoca düşünsün bunları şimdiden, önümüzdeki sene için. Yok seneye de böyle oynatacak ise bu adamları, işimiz biraz zor görünüyor şimdiden.
M.Zajc:Loading…Anladığım kadarıyla Ekici’ye fizik olarak çok güvenilmediğinden yavaş yavaş takıma monte edilecek.
Y.Benzia:Mission completed oldu anlaşıldığı üzere.
Alper Potuk:Yine daha önce dediğim gibi Eskişehir’i zengin ettik. Aynı Ozan Tufan……vb. bir sürü adamda olduğu gibi. Romanya’da inşaat işine girmiş. Bari bir Romen takımı istese de göndersek. Ama adamlar bizim verdiğimiz parayı vermez değil mi???
Mehmet Ekici:Önümüzdeki sezon başına kadar jailson fiziği, Dirar dayanıklılığı kazandırılabilir mi???Trabzon adamın spor hayatını çok etkiledi. İstiyorum ilk onbir oynasın, hep oynasın, takımı sürüklesin, biliyorum bunu yapabilir. Ama bu fizikle ancak sonradan katkı verecek adam olur, ki böyle adamlara da ihtiyaç var takımlarda. Bu görev için ikna edilmeli sadece.
Ferdi K.:Bakınız Oğuz Kaan Güçteki, Eljif Elmas. Hollanda altyapısı, bence gördüğüm kadarıyla da özgüvenli. Ama takımda bir rol biçilmeli ve alternatif olarak her fırsatta süre verilmeli. Yoksa oda kaybolan genç yetenekler arasına katılır.
A.Ayew:Sezon sonu bay bay olmalı ve hatta sezonun geri kalanında oynatılmamalı.
M.Valuena:Kaçıncı hoca oldu birkaç maç sonra yanına yedek bırakan. Oynatmıyorsunuz, gönderin bari de maaş yükünden kurtulsun takım.
V.Moses:Tamam Dirar formada ama başka bir formül bulunmalı onun için ve Moses sağ açık da sürekli oynatılmalı.
I.Slimani:Takımın şu durumda olmasının en büyük sorumlularından birisi bence kaçırdığı dünya kadar %100 basit gollerden dolayı. Ne düşünebilirim ki hakkında. Parasını verip hemen göndermek daha hayırlı.
M.Frey:Garibime üzülüyorumda. İyi niyetli felan. Hoş onun suçu değil burada olması. Bejekedeki Nartallo bile daha iyiydi. Hep fenere patlardı bu arada. Ptt liginde bile oynatmazlar. Ne deyim artık bu arkadaş için.
R.Soldado:Mevcutların en iyisi ama ülke şartların da ağzıyla kuş tutsa en halim selim anında bile adamı atacak bişi yaratıyorlar. Yazık. Hoş fener kimi getirse bir şekilde çıldırtılacak adamlar. Ki bugün Moses’in gördüğü sarı kart açık örneği.

Bu durumda:
Kaleci-2 Stoper-Solbek-Defansif Orta Saha-Ofansif Orta Saha-Sol Açık- Forvet Arkası(On numara)-Forvet(Santrafor) ne derseniz artık. Ha kim alınmalı elbet scout değilim ama izlediğim maçlara göre fantezi transfer yaparım da artık gerçek scoutingi da yönetim düşünsün. Alternatiflerin alternatifleri de artık altyapıdan olsun bari. Onu da teknik heyet planlasın bir zahmet. Tabi kiralıklar dönecek onlarda nasıl gelir meçhul. izleyelim görelim.
O zaman:
Transfer(Berke)
Isla(Şener)   Transfer(Serdar)   Transfer(Sadık)   TransferHasanAli)
Moses(Dirar-Barış Alıcı)   Defansif Orta Saha:Transfer(M.Topal)   Ofansif Orta Saha:Transfer(Ozan Tufan-Tolgay)   Transfer(Ferdi)
Transfer(M.Ekici-Zayt)
Transfer(Transfer)

Hiç yorum yok: